Zapłacimy podatek VAT za zakupy spoza UE na AliExpress, Amazon, eBay, Wish!!

Posted By:

Od 1 lipca 2021 r. za zagraniczne zakupy wysyłane w paczkach z AliExpress, Amazon, eBay, Wish nabywcom z Unii Europejskiej zapłacimy podatek VAT, niezależnie od ich wartości.

Od 1 lipca 2021 r. za zagraniczne zakupy wysyłane w paczkach z AliExpress, Amazon, eBay, Wish nabywcom z Unii Europejskiej zapłacimy podatek VAT, niezależnie od ich wartości.

Obecnie coraz więcej zakupów dokonuje się przez internet. Chodzi nie tylko o platformy agregujące różnych przedsiębiorców, ale także sklepy internetowe, restauracje itp. Sporo zakupów od lat dokonujemy także na platformach handlowych w Chinach, USA i innych krajach. Tam ceny są wyraźnie niższe niż w Polsce, a przesyłki z Chin są darmowe. Produkty kosztujące do 22 euro są w wielu krajach UE zwolnione z VAT. To skrzętnie wykorzystują sprzedawcy, którzy nawet droższą zawartość paczki opisują jako prezent, sample do testów o znikomej wartości lub w inny sposób sztucznie zaniżając wartość towaru. Na takie działania nie zezwala prawo. Spora ilość paczek przechodzi odprawy celne, po których niektórzy są zobligowani do płacenia podatków, ale gros paczek przechodzi przez sito.

Zaniżanie lub unikanie podatku VAT od przesyłek jest nagminne i dotyczy ogromnej ilości paczek. Teraz ma się to zmienić. W całej Unii Europejskiej ulga od paczek z towarami kosztującymi mniej niż 22 euro zniknie całkowicie. Podatek będzie obowiązywał dla wszystkich towarów przesyłanych do UE z krajów spoza Unii Europejskiej. Według doniesień, podatek VAT od zagranicznych paczek ma być pobierany już w trakcie finalizacji zakupów albo przez przewoźnika.

Podatek pobierany przez platformę sprzedażową będzie przekazywany za pomocą systemu IOSS (Import One Stop Shop) fiskusowi w odpowiednim kraju. System ten pozwoli ograniczyć czas przebywania paczki w odprawie celnej. Obecnie czas ten znacznie się wydłuża i paczki docierają do adresata z dużym opóźnieniem. Takie uszczelnienie poboru podatku VAT ma wejść w życie już 1 lipca 2021 roku.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December